Nie walczę z żadną religią tak długo, jak nie wyrządza szkody i nas nie ubezwłasnowolnia

Tancerz jest przekonany, że wiara może być oparciem i źródłem siły dla każdego człowieka. Sprzeciwia się natomiast działalności instytucji religijnych, które mają tendencję do narzucania wszystkim własnej ideologii. Zdaniem Michała Piróga kościół katolicki w Polsce wykorzystuje ufność wiernych, dbając wyłącznie o własne interesy.

Michał Piróg nie uważa się za przeciwnika religii samej w sobie. Twierdzi, że nie walczy z żadnym wyznaniem, o ile nie wyrządza ono szkody ludziom i nie ubezwłasnowolnia ich. Tancerz uważa, że religia może stanowić remedium na ludzki strach przed problemami egzystencjalnymi i niepewnością, jaką niesie ze sobą przyszłość. Jego zdaniem wielu ludzi lubi czuć oparcie, jeśli nie w realnej, bliskiej osobie, to chociażby w nieokreślonej bliżej sile nadprzyrodzonej, i czerpać z tego siłę do życia.

– Mówię: jak najbardziej możesz wierzyć, w co chcesz, w jakąkolwiek religię. Są ludzie, którzy mogą wierzyć w czterolistną koniczynę, jeżeli to sprawia, że czujesz się silniejszy, a nie wyrządzasz krzywdy innym, nie ma problemu – mówi Michał Piróg agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Nieco inaczej tancerz zapatruje się natomiast na działalność instytucji religijnych, takich jak kościół katolicki czy prawosławny, muzułmańscy imamowie, bądź też żydowscy rabini. Jego zdaniem wszystkie te instytucje mają skłonność do wynoszenia się ponad inne religie oraz uznawania wyłącznie reprezentowane przez siebie wyznanie jako jedynie słuszne. Michał Piróg uważa, że celem takiego działania jest pilnowanie własnych interesów.

– Tutaj już mówię: nie bądźmy aż tak ufni i nie idźmy ślepo, bo historia różnych religii na świecie, pokazuje, że religie doprowadzają do wielu krwawych sytuacji nie licząc się z nami, tylko wykorzystując nas do pozyskania swojej pozycji w świecie biznesu, bo to jest duży biznes tak naprawdę – mówi tancerz.

Juror „Top Model” uważa, że hierarchowie kościelni w Polsce wykorzystują niemal bezgraniczną i pełną ufności wiarę ludzi. W ten sposób zbudowali dominującą pozycję kościoła, umożliwiającą mu wpływanie nawet na władze państwowe. Wiernym nie mówi się natomiast o interesach pomiędzy kościołem a partią rządzącą, zwłaszcza o dotacjach, które zamiast do ludzi potrzebujących trafiają do kościelnej kasy.

– Nie mówi się o tym, że poparcie Kościoła i namawianie ludzi było po to, żeby obecna władza doszła do rządów tylko i wyłącznie po to, że Kościół wiedział, że w momencie, kiedy obecna władza dojdzie zostanie oddany majątek Kościoła na kilkaset milionów złotych zupełnie bez informowania nikogo, 3 mld dotacji w chwili obecnej dla kolejnych jakichś tam biznesowych planów Kościoła – mówi Michał Piróg.

Wiara i działalność instytucji religijnych, nie tylko chrześcijańskich, ale także muzułmańskich i żydowskich, to jeden z tematów, które tancerz porusza w swojej drugiej książce. Publikacja „Wszystko jest po coś” ukazała się w październiku nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

Previous Pędzle do makijażu powinno się czyścić raz w tygodniu. Zanieczyszczenia mogą wpływać na stan skóry
Next Trudno jest znaleźć tę drugą połówkę. Kiedyś to było o wiele prostsze

Może to Ci się spodoba

Gwiazdy 0 Comments

Byliśmy z Hanną Lis dobrym teamem. Poznaliśmy swoje emocje i słabostki

Projektant twierdzi, że udział w programie „Azja Express” umocnił jego przyjaźń z Hanną Lis. Dzięki ekstremalnym warunkom lepiej poznali swoje słabości i emocje. Łukasz Jemioł widział już pierwszy odcinek i uważa, że reality show

Gwiazdy 0 Comments

Mój partner jest aniołem. Dziewczyny mogą mi go zazdrościć

Mam wielkie szczęście, że mam takiego partnera – mówi Gosia Andrzejewicz. Twierdzi, że zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie ze strony ojca swego dziecka, który trwał u jej boku w najtrudniejszych momentach jej życia.

Gwiazdy 0 Comments

Władza w Polsce jest coraz bardziej bezczelna

Aktorka jest zaniepokojona zmianami zachodzącymi w Polsce. Gwiazda „Na Wspólnej” uważa, że działania partii rządzącej są coraz bardziej bezczelne, a jednocześnie nieprzemyślane. Wprowadza to zamęt m.in. w pracy prawników. Jabłczyńska nie ma też

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź