Co zapewniają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Każdy człowiek powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny nie rzadziej niż dwa razy w roku, czyli co sześć miesięcy. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym – także w przypadku braku problemów zdrowotnych – są bardzo ważne, dzięki nim możliwa jest profesjonalna ocena stanu jamy ustnej, zębów i dziąseł.
Na czym polega wizyta u dentysty?
Wizyta w gabinecie stomatologicznym budzi lęk, są to jednak obawy nieuzasadnione. Standardowa wizyta w gabinecie dentystycznym składa się z dwóch podstawowych części, czyli okresowego badania przeglądowego oraz profesjonalnego czyszczenia zębów i przestrzeni między zębami.
1.Charakter badania
Badania stomatologiczne mogą mieć różny charakter, a tym samym są wykonywane w różny sposób.
Próchnica zębów
Próchnica zębów to problem, z którym zmaga się znaczna część osób. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz dentysta – z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi – dokonuje oceny i przeglądu zębów, sprawdzając jednocześnie, czy nie ma w nich ubytków. Badanie pozwala także sprawdzić, czy na zębach nie zgromadziła się płytka nazębna lub kamień nazębny – warto nadmienić, że płytka nazębna to bezbarwna i lepka warstwa bakterii, która może dokonać wielu spustoszeń zdrowotnych. Nie usunięta płytka nazębna ulega stwardnieniu, a następnie przekształca się w kamień nazębny. Chcąc temu zapobiec należy regularnie szczotkować zęby oraz czyścić je z wykorzystaniem nici dentystycznej – czynności te pozwalają usunąć płytkę nazębną, zapobiegając tym samym wielu dolegliwościom zdrowotnym.
Należy pamiętać, że odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, nie tylko w obrębie jamy ustnej.
Zęby i dziąsła w dobrym zdrowiu
Kolejną czynnością jest sprawdzenie stanu dziąseł – w tym celu wykorzystywane są specjalne narzędzia, służące do pomiaru przestrzeni pomiędzy zębami i dziąsłami. Jeśli dziąsła są zdrowe, przestrzenie są płytkie, natomiast w przypadku głębszych przestrzeni mamy do czynienia z chorobami dziąseł.
2.Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej
Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego
Regularne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej to doskonały sposób, by zachować odpowiednią higienę i zdrowie w obrębie jamy ustnej. Jest to doskonały sposób, by usunąć płytkę nazębną, nie ma jednak możliwości usunięcia kamienia nazębnego. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym.
Oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego przez stomatologa nosi nazwę skalingu -jest to nieinwazyjny, bardzo skuteczny zabieg. Skaling jest wykonywany z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi stomatologicznych. Dopełnieniem skalingu jest zabieg polerowania powierzchni zębów, wykonywany zazwyczaj z wykorzystaniem piaszczystej pasty. Zabieg ten pozwala skutecznie usunąć pojawiające się na płytce zębów przebarwienia.
Nić dentystyczna
Ostatnim zabiegiem, który wykonuje dentysta podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, jest oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej.
Dlaczego wizyty w gabinecie stomatologicznym są tak bardzo ważne?
O zęby należy dbać przez cały czas, dlatego bardzo ważna jest codzienna higiena, polegająca na szczotkowaniu i czyszczeniu przestrzeni zębowych za pomocą nici dentystycznej – zapewni to odpowiedni stan zębów i dziąseł. Tworzenie się płytki nazębnej to proces ciągły, nie mniej jednak regularne szczotkowanie i stosowanie nici dentystycznej zapobiega jej powstawaniu.
Redakcja poleca: zebowe-implanty.pl
Może to Ci się spodoba
Boję się przechodzić obok niektórych gwiazd. Tupnę i wypełniacze ust odlecą
Zdaniem lekarza polskie gwiazdy nadużywają zabiegów medycyny estetycznej. Przesadzają zwłaszcza z poprawianiem ust i policzków. Po takich zabiegach świetnie wyglądają wprawdzie na zdjęciach lub w telewizji, w rzeczywistości jednak rażą sztucznością. Krzysztof Gojdź jest
Jaka jest różnica między zmiękczaczem wody a filtrem do wody?
Filtrowanie wody często utożsamiane jest z jej zmiękczaniem. Oba terminy mogą oznaczać coś zupełnie innego. Co zrobić, aby je zrozumieć? Na czym polega różnica? Na te pytania odpowiadamy. Co to
Mimo mrozów nie należy rezygnować ze sportu
Sport to najlepszy sposób na walkę z obniżonym nastrojem – podkreślają trenerzy personalni. Regularna aktywność fizyczna dodaje energii, podnosi poziom endorfin i pomaga utrzymać dobrą kondycję. Na początek wystarczy 15–30 min spaceru dziennie.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!