Jak wybrać głośniki? Poradnik zakupowy

Jak wybrać głośniki? Poradnik zakupowy

Do stworzenia systemu stereo lub systemu kina domowego potrzebne są głośniki. Są one istotną częścią każdego systemu audio. Ważne jest, aby zrozumieć charakterystykę typów głośników. Ten przewodnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru głośników do kina domowego i systemu stereo. Zachęcamy do odwiedzenia lokalnego sklepu Top Hi-Fi. Rozmowa z ekspertem dostarczy Ci faktów na temat głośników. Będziesz mógł również poznać modele, które Cię interesują.

Podstawowe parametry głośników

Po zapoznaniu się z podstawami działania głośników, przyjrzyjmy się teraz najważniejszym parametrom, jakie posiada głośnik. Pomoże to w podjęciu decyzji o jego przeznaczeniu. Ważne jest, aby poznać specyfikację głośnika przed jego zakupem. Pozwoli to ocenić ich możliwości i pomoże dopasować je do innych elementów systemu.

Efektywność. Ten parametr jest bardzo ważny. Efektywność, zwana również sprawnością, to ilość ciśnienia akustycznego, jaką głośnik może wygenerować po dostarczeniu określonej mocy. Norma mierzy skuteczność w odległości 1 m. Z tej odległości do głośnika dostarczany jest sygnał sinusoidalny o częstotliwości 1 kHz i mocy 1 W. Moc ta odpowiada napięciu zasilania. Moc ta odpowiada napięciu zasilania ok. 2,83 V dla głośnika 8-omowego. Sprawność głośnika mierzona jest w decybelach. Efektywność urządzenia mierzona jest w decybelach. Określa ona, jak głośny dźwięk może wygenerować dany model po dostarczeniu sygnału o danym natężeniu. Większość głośników charakteryzuje się efektywnością pomiędzy 87 a 90 dB. Jest to wartość logarytmiczna. Wzrost głośności o 3 dB oznacza jej podwojenie.

Moc. Ten parametr jest używany do opisania mocy elektrycznej, którą może obsłużyć głośnik pasywny lub kolumna głośnikowa. Parametr ten jest często przeceniany przez użytkowników. Jest to informacja przydatna tylko w odniesieniu do kolumn głośnikowych. Jest to wskaźnik mocy wzmacniacza, który użytkownik musi brać pod uwagę przy wyborze urządzenia. Producenci zazwyczaj oferują szeroki zakres mocy głośników, aby umożliwić użytkownikom wybór spośród różnych urządzeń elektronicznych.

Impedancja. Jest to opór głośnika lub jego cewki, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny. Impedancja głośnika nie ma stałej wartości. Zmienia się ona wraz z częstotliwością. Specjalistyczne pomiary pokażą krzywą impedancji dla danego głośnika lub kolumny. Ponieważ takie wartości mogą być trudne do zinterpretowania przez przeciętnego użytkownika, standardem stało się, że producenci podają impedancję nominalną, np. 4 ohm, 8 ohm. Wzmacniacz będzie miał problemy z wysterowaniem głośników przy niższych impedancjach. Ważne jest, aby przy wyborze głośników brać pod uwagę impedancję zarówno głośników jak i wzmacniaczy.

Zobacz również: Przewody głośnikowe – jak dobrać odpowiednie?

Dopasowanie impedancji

Omówimy wszystkie przypadki związane z dopasowaniem impedancji pomiędzy głośnikiem a wzmacniaczem.

Najlepiej jest dopasować wzmacniacz i głośniki o takiej samej impedancji jak głośniki, np. 8 ohm lub 4 ohm. Jeżeli wzmacniacz ma impedancję 8 omów, to podłączenie do niego głośników o impedancji nominalnej 4 omy może spowodować przegrzanie się przy dużym obciążeniu. Możliwa jest również sytuacja odwrotna, tzn. moc wzmacniacza w tym przypadku będzie nieco niższa. Niektóre wzmacniacze informują, że można do nich podłączyć kolumny o impedancji od 4 do 16 ohm. Użytkownik ma swobodę w wyborze sprzętu, jaki chce. Należy pamiętać, że wartość impedancji nie ma wpływu na jakość dźwięku z głośnika. Jest to ważny parametr przy wyborze wzmacniacza lub amplitunera, który będzie współpracował z kolumnami.

Głośniki półkowe i podłogowe

Omówiliśmy już różnice pomiędzy głośnikiem a kolumną głośnikową. Ważne jest, aby rozróżnić dwa główne typy głośników. Głośniki podłogowe są najczęstszym typem głośników używanych w domowych systemach audio. Głośniki te umieszczane są bezpośrednio na podłodze lub na kolcach, które eliminują wibracje.

Ze względu na większą powierzchnię obudowy, a czasami większą powierzchnię membrany niż w przypadku głośników półkowych, głośniki podłogowe lepiej przetwarzają niskie częstotliwości. Z reguły bas jest niższy i bardziej sprężysty.

Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni. Regułą jest, że głośniki podłogowe powinny być ustawiane w pomieszczeniach większych niż 15 metrów kwadratowych. Zbyt duże ciśnienie akustyczne może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego: basy będą dudnić, a Ty możesz czuć się zmęczony zamiast zrelaksowany.

Głośniki półkowe ustawia się na stojakach lub bezpośrednio na meblach. Angielska nazwa głośników półkowych to bookshelf. Oznacza to dosłownie, że są one ustawione na półkach z książkami. Zalecamy stosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak kolce i stojaki głośnikowe, aby wyeliminować wibracje i zapewnić stabilne ustawienie.

Głośniki półkowe mają mniejszą powierzchnię obudowy niż modele podłogowe. Ponieważ można je umieścić w niewielkich przestrzeniach, są dobrze odbierane przez użytkowników. Ze względu na popularność głośników półkowych łatwo jest znaleźć model o wysokiej wydajności w danym przedziale cenowym.

Previous Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jaki filtr do wody wybrać
Next Przewodnik po reputacji i nagrodach dla Admiralicji Proudmoore w Battle for Azeroth

Może to Ci się spodoba

Podróże 0 Comments

Czego nie można pominąć odwiedzając Warszawę?

Warszawa być może nie jest ani tak elegancka jak Wrocław, ani tak klimatyczna, jak Kraków. Nie można też utrzymywać, że jest to miasto szczególnie ładne. A jednak, pomimo tragicznej historii,

Podróże 0 Comments

Żyrardów przyciąga miłośników zabytków i naturalnych tekstyliów z całego świata

Żyrardów słynie z tradycji lniarskiej i unikalnej osady fabrycznej, która z biegiem lat przekształciła się w prężnie funkcjonujące miasteczko przemysłowe. Industrialny klimat i bogactwo XIX-wiecznych zabytków, m.in. kamienic wybudowanych z charakterystycznej czerwonej cegły, zachęca do zwiedzania

Podróże 0 Comments

Przy wyborze miejsca na zimowy wypoczynek należy sprawdzić dostosowanie ośrodka wypoczynkowego do rodzin z dziećmi

Podstawą udanego i bezpiecznego wyjazdu z dzieckiem na ferie jest wybór odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego. W żadnym wypadku nie można jechać w ciemno, bez wcześniejszego sprawdzenia warunków lokalowych, menu i atrakcji dla dzieci. Najlepszą opcją są hotele

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź