Te badania warto wykonać przynajmniej raz w roku
Regularne badania krwi to sposób na stałą ocenę stanu zdrowia. Warto co roku wykonać kilka badań kontrolnych, aby ocenić funkcjonowanie podstawowych narządów. Poniżej znajduje się lista podstawowych badań krwi.
Morfologia
Morfologia to metoda oceniająca skład jakościowy i ilościowy składników krwi. Niedobór erytrocytów jest oznaką niedoboru żelaza. Poziom hemoglobiny powyżej normy będzie wskazywał na odwodnienie. Niskie wartości będą wskazywały na anemię. Wzrost leukocytów ponad normę to znak, że w organizmie toczy się infekcja lub stan zapalny. Intensywny wysiłek fizyczny i długotrwały stres mogą prowadzić do wzrostu wskaźników. Podwyższona liczba limfocytów jest normalna u dzieci poniżej 4 roku życia. Parametry bazofilów i eozynofili mogą pomóc w diagnozowaniu m.in. chorób alergicznych.
Badania tarczycy
Jeśli istnieje możliwość wystąpienia chorób tarczycy, zmian skórnych lub wypadania włosów, przyrostu masy ciała, rozdwajania się włosów, wypadania włosów, długotrwałych zaparć, zaleca się wykonanie badania TSH. Jeśli w rodzinie występują jakieś obciążenia genetyczne, należy wykonać to badanie.
Wyniki TSH mogą wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy (poziom TSH jest poniżej normy).
Analiza moczu
Badanie ogólne moczu służy do oceny funkcji narządów układu moczowego. Może ono również pomóc w określeniu, czy istnieje ryzyko tworzenia się kamieni w nerkach. Pomaga to w diagnozowaniu cukrzycy i żółtaczki.
Sprawdź także: Najlepsze zabiegi medycyny estetycznej
Lipidogram
Lipidogram jest badaniem określającym poziom cholesterolu całkowitego. Test ten może pomóc w określeniu, czy masz potencjalne problemy z układem krążenia. Wyniki mogą być wykorzystane do określenia, czy należy przyjmować leki lub dokonać zmian w stylu życia. W organizmie występują poziomy dobrego i złego cholesterolu. Przy diagnozowaniu zaburzeń metabolicznych, otyłości lub cukrzycy wykonuje się lipidogram. Osoby powyżej 40 roku życia i cierpiące na współistniejące schorzenia powinny regularnie poddawać się kontroli lipidogramu.
Glukoza na czczo
Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu istotne jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Nieprawidłowe wzrosty lub spadki poziomu glukozy we krwi poniżej normy są oznakami cukrzycy. Nietolerancja glukozy, która może prowadzić do cukrzycy, często nie daje żadnych objawów. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która powoduje 80% zgonów w krajach rozwiniętych.
Testy wątrobowe
Testy wątrobowe są badaniami krwi, które mierzą enzymy we krwi. W ten sposób można ocenić stan wątroby. Wątroba jest bardzo odpornym organem o zdolnościach regeneracyjnych i może długo nie wykazywać objawów.
Kreatynina
Aby ocenić funkcję nerek, można zastosować badanie kreatyniny. Może ono wykryć uszkodzenie nerek przez leki lub toksyny. Badanie to jest wymagane podczas przeszczepu nerki.
Odczyn Biernackiego, białko C-reaktywne
Wskaźniki te pozwalają na rozpoznanie i potwierdzenie stanów zapalnych pochodzących z różnych źródeł oraz umożliwiają ocenę stopnia ich nasilenia. OB mierzy szybkość opadania czerwonych krwinek. CRP służy do określenia poziomu białek ostrej fazy w osoczu.
Pamiętaj, że kilka nieprawidłowych wyników nie musi oznaczać, że jesteś poważnie chory.
Może to Ci się spodoba
Sativa kontra Indica: Rozumienie Różnic i Wyboru Odpowiedniej Odmiany”
Osoby, zaczynające, lub te, które nie zagłębiały się w temat marihuany, mogą nie wiedzieć, co to sativa oraz indica. Jest to zrozumiałe, ponieważ tego nazewnictwa używają zazwyczaj farmerzy, a nie
Innowacyjna optyka pozwala zaprojektować indywidualnie dobraną soczewkę optyczną
Łatwość utrzymania, wysoka wytrzymałość i wielofunkcyjność to najważniejsze cechy soczewek okularowych, na które wskazują ich użytkownicy. Na rynku optycznym dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zapewnić dobrą jakość widzenia. Nowa
Duży postęp w leczeniu zaawansowanego czerniaka
Zastosowanie równolegle dwóch nowoczesnych leków w ramach terapii skojarzonej jest szansą dla chorych na walkę z zaawansowaną, dającą przerzuty postacią czerniaka złośliwego. Takie leczenie może wydłużyć czas przeżycia średnio o 25 miesięcy, a dzięki obniżonej
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!