Przed zakupem okularów warto skonsultować się przede wszystkim z optometrystą, a dopiero później z okulistą
Lekarze okuliści są niezbędni w sprawach związanych ze zdrowiem oczu, przy operacjach i wszelkiej innej ingerencji związanej z diagnostyką zdrowia oczu. Jeżeli rozwijają się choroby takie jak zaćma, jaskra czy nadciśnienie oczne, to oczywiście powinien się zająć tym okulista. Natomiast optometrysta pomoże prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe. Dlatego kiedy zapada decyzja o zakupie okularów, warto skierować swoje pierwsze kroki właśnie do jego gabinetu.
70 proc. pracy ludzkiej kory mózgowej polega na analizie sygnałów z oka i przetwarzaniu ich na obrazy. Oko wysyła bowiem tylko sygnał elektryczny, natomiast to, co widzimy, jest interpretacją mózgu. Optometria to dziedzina zajmująca się właśnie zrozumieniem procesu widzenia. W kompetencjach optometrysty jest prawidłowy dobór korekcji wzroku tak, żeby uzyskać ostry obraz i poprawić komfort widzenia.
– Rozpoczynamy od prawidłowego badania wzroku, a takie w idealnej postaci przeprowadzi optometrysta, który diagnozuje, w jakim stanie jest oko, sprawdza, czy nie ma potrzeby konsultacji z okulistą, a następnie mierzy, jakie są wartości korekcyjne. Na bazie tego optyk podejmuje decyzję o tym, jaką wybrać soczewkę okularową i jak dopasować konstrukcję do potrzeb klienta. Optyk zajmuje się wymierzeniem wszystkich potrzebnych parametrów i doborem odpowiedniej oprawy okularowej – mówi agencji Newseria Lifestyle Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego Hoya Lens Poland.
Część optyków jest jednocześnie optometrystami. Natomiast w Polsce pojęcie „optometrysta” wciąż jest nowością. Jeśli ktoś ma problem ze wzrokiem, to najczęściej kieruje się bowiem do lekarza okulisty. Oczywiście warto dodać, że jest wielu okulistów po dodatkowych kursach optometrii, którzy bardzo dobrze badają wzrok.
– Lekarz leczy, natomiast kwestia badania ostrości widzenia, doboru wartości korekcyjnych, zrozumienia tego, jak powstaje obraz w naszym mózgu to już zadania dla optometrysty. Gdybyśmy teraz porównali Polskę do innych krajów, to są kraje, w których pojęcie optometrysty jest pojęciem standardowym i właściwie każdy na początku idzie badać wzrok do optometrysty – tłumaczy Szymon Grygierczyk.
Szymon Grygierczyk podkreśla, że w Polsce są uczelnie, które kształcą już w tym kierunku. Świetnymi przykładami mogą być Pracownia Fizyki Widzenia i Optometrii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu i Uniwersytet Warszawski.
– Dopiero od kilkunastu lat trwają kursy i studia w zakresie optometrii, warto szukać osób, które są zarejestrowane, które mają np. numer optometrysty przyznawany przez Polskie Towarzystwo Optyki i Optometrii – dodaje Szymon Grygierczyk.
W Polsce jest ok. 800 optometrystów.
Może to Ci się spodoba
Polacy coraz częściej decydują się na samoleczenie. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze
Badania pokazują, że wielu Polaków decyduje się na samodzielne diagnozowanie swoich chorób na podstawie informacji znalezionych np. w internecie. Przynajmniej raz w życiu dra Google’a odwiedziło 90 proc. internautów. Ponad połowa osób
Torba na siłownię lub WF – Na co zwrócić uwagę?
W końcu wraca się na siłownię, a coraz więcej osób bierze udział w innych zajęciach sportowych. Zastanawiasz się, co zabrać ze sobą? Co powinieneś zabrać na zajęcia sportowe? Pokażemy Ci,
Ćwiczenia korekcyjne powinny być wykonywane minimum 3 razy w tygodniu
Wady postawy w wieku dziecięcym mogą skutkować przykrymi konsekwencjami i poważnymi problemami w życiu dorosłym. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzieci, u których stwierdzono skrzywienie kręgosłupa, nieprawidłowy układ kolan czy płaskostopie powinny korzystać
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!