Artroskopia pozwala na rekonstrukcję większości stawów i szybki powrót pacjenta do sprawności
Zabieg artroskopii jest mało inwazyjny i bardzo bezpieczny. Polega na wprowadzeniu endoskopu przez milimetrowe nacięcie w okolicy operowanego stawu. Po dokładnym zobrazowaniu stanu chorobowego za pomocą mikronarzędzi specjalista podejmuje działania lecznicze. Metoda ta w porównaniu do tradycyjnej operacji mniej obciąża stawy i wymaga krótszej rekonwalescencji.
W języku angielskim artroskopia ze względu na swój charakter nazywana jest „keyhole burgery”, czyli zabiegiem przez dziurkę od klucza.
– Artroskopia to mało inwazyjne leczenie uszkodzeń wewnątrzstawowych. Robimy 2–3 malutkie otwory, my to nazywamy dostępy chirurgiczne, one mają średnice około 5–6 mm tak jak średnica artroskopu. Przez jeden wprowadza się malutką kamerę długości ołówka, a przez pozostałe narzędzia, którymi naprawia się uszkodzone struktury – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Andrzej Komor, ortopeda Horizon Medical.
Nacięcia są najczęściej bezbolesne. Zabieg trwa od 45 min. do półtorej godziny. Dzięki tej technice możliwa jest dokładna diagnostyka dotycząca stawu wraz z podjęciem leczenia stanu chorobowego.
– Wewnątrz są duże uszkodzenia i wykonuje się duże zabiegi, ale ponieważ struktury na zewnątrz stawu są praktycznie nieuszkodzone, to czas powrotu pacjenta do aktywności jest zdecydowanie szybszy. Nie ma takiej ekspozycji otwartego stawu na działanie czynników zewnętrznych – tłumaczy dr Andrzej Komor.
W przypadku tego zabiegu nie ma ograniczenia wiekowego. Artroskopię wykonuje się zarówno małym dzieciom, jak i osobom w wieku podeszłym. Ważne jest wskazanie, czyli uszkodzenie jakiejś struktury wewnątrzstawowej, które można naprawić za pomocą artroskopu.
– To są urazy więzadłowe, urazy więzadła krzyżowego przedniego, rzadziej tylnego, uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia chrząstki stawowej. W przypadku barku są to uszkodzenia stożka rotatorów czy niestabilność stawu ramiennego. Może to być również niestabilność stawu skokowego czy uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego. Właściwie wykonujemy w tej chwili artroskopię każdego stawu – mówi dr Andrzej Komor.
Czasem jednak występują pewne ograniczenia techniczne, szczególnie w przypadku bardzo drobnych stawów, do których trudno dotrzeć ze specjalistycznym sprzętem. Lekarze natomiast podkreślają, że artroskopia zawsze znajduje zastosowanie w przypadku stawu ramiennego, łokciowego, nadgarstka, kolana, stawu skokowego, biodra, stawów międzykręgowych i stawu podstawy kciuka. Ta metoda nazywana jest „chirurgią jednego dnia”. Dzięki mało inwazyjnej technice operacyjnej można rozpocząć rehabilitację praktycznie zaraz po zabiegu
– Przy wielu operacjach artroskopowych pozwalamy pacjentowi na obciążanie stawu praktycznie następnego dnia, zaraz po ustąpieniu efektu znieczulenia. Kiedy pacjentowi wraca czucie i możliwość ruchomości czynnej w obrębie tej operowanej kończyny, to właściwie taki pacjent może wstać i iść – mówi dr Andrzej Komor.
W zależności od tego, którego stawu dotyczyła artroskopia, i jaki był powód jej wykonania, przez krótki czas po zabiegu konieczne może być odciążenie stawu oraz odpowiednio dobrana do rodzaju schorzenia czy urazu rehabilitacja.
Może to Ci się spodoba
Aktywność fizyczna jednym z gorących internetowych tematów stycznia
Na początku roku liczba osób odwiedzających kluby fitness drastycznie się zwiększa. To efekt ambitnych postanowień noworocznych. Ten trend widać także w mediach społecznościowych. Od września do początku stycznia na ten temat pojawiło się
Nowoczesne terapie stosowane przed chemioterapią mogą wydłużyć życie pacjentów o 4 lata
W Polsce stale wzrasta zachorowalność na raka prostaty. Jeszcze w 2012 roku choroba ta diagnozowana była u 11 tys. mężczyzn, obecnie już u blisko 16 tys. Walkę z rakiem przegrywa blisko 30
Lubię chodzić bez makijażu. W Afryce w ogóle nie używam kosmetyków kolorowych
Dziennikarka lubi dać skórze odpocząć od ciężkiego makijażu telewizyjnego. Dlatego na co dzień używa jedynie błyszczyków oraz tuszu do rzęs. Gdy wyjeżdża do Ghany, w ogóle rezygnuje z makijażu. Uważa jednak, że dla kobiet
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!