Dermatologia estetyczna – zabiegi
Mieliśmy jeden z przypadków, gdy pojawił się wstrząs anafilaktyczny po podaniu botoksu z lignokainą. Nie da się jednak określić dokładnie co konkretnie stało się przyczyną reakcji. Pojawiać się modą mdłości, zmęczenie, objawy podobne do grypy, osłabienie mięśni, które są dalekie od tych gdzie preparat był wstrzyknięty, co związane jest z tym, że przenika on do układu krążenia. Takie powikłania jak ból, wybroczyny, krwiak czy przeczulica w miejscu wstrzyknięcia nie będą związane ze specyfikacja produktu, ale wyłącznie z iniekcją.
Użycie takich cienkich igieł, znieczulenie, ograniczenie ilości nakłuć to wszystko może zmniejszyć dyskomfort jaki będzie w się w czasie tego zabiegu pojawiał. Poza tym można zastosować ucisk w miejscu iniekcji, użycie lodu bezpośrednio po nich, odstawienie leków, które zmniejszą krzepliwość krwi na kilka dni przed zabiegiem a także po zabiegu oraz ograniczenie tworzenia wybroczyn. Bóle głowy, które pojawiają się czasami po zabiegach z botoksu powinny ustąpić po lekach przeciwbólowych, które są ogólnie dostępne. Napięciowe bóle głowy, które pojawiają się przed zabiegami ustępują najczęściej po przygotowaniu toksyny. Paradoksalnie jednak są znane takie przypadki, kiedy nawet przez trzy miesiące od wstrzykiwania botoksu utrzymywał się migrenowy ból głowy. Być może będzie to związane z urazem okostnej w trakcie wkłuwania igły.
Mamy także szereg działań, do których może prowadzić toksyna i są to działania niekorzystne. Obszar, na którym powinno dojść do porażenia w formie jednego wkłucia przy normalnym rozcieńczeniu to około 2,5-3 cm średnicy. Obszar działania jest uzależniony od tego jakie są ilości rozcieńczalnika najczęściej w formie soli fizjologicznej. Powstawanie niekorzystnych efektów o charakterze estetycznym powiązane będzie najczęściej z tym, że botoks zaczyna się dostawać także do sąsiednich mięśni. Najczęściej związane jest to także z nadmiernym jego działaniem oraz złą specyfiką kwalifikacji do zabiegu. Najczęściej taki zabieg wykorzystuje się, aby odmłodzić górną część twarzy. Każda lokalizacja może jednak mieć swoje działania niepożądane, które mogą się tam pojawić.
Czoło
Najczęściej pojawia się tutaj powikłanie, które związane jest z mięśniami gładzizny co sprawi, że pojawi się opadanie powiek. Botoks dostaje się bowiem do dźwigacza powieki i przez to niestety zaczyna ona opadać. Może się to pojawić już dwa dni po zabiegu i utrzyma się do około 8 tygodni. Taki przypadek jest jednak dość rzadki, ponieważ pojawia się jedynie w 0,3% wszystkich zabiegów, które tam są wykonywane. Jeśli chce się obniżyć odczuwanie opadania powieki można zastosować specjalne środki, które to zmniejszą. Najważniejsze będzie wstrzykiwanie odpowiedniej ilości preparatu z zegarmistrzowską precyzją. Porażenie mięśnia czołowego może doprowadzić do różnych powikłań. Jeden z problemów to między innymi opadanie brwi, które pojawiać się może u osób starszych, u których występuje nadmiar skóry czoła. Drugi problem o utrata ekspresji na twarzy. Jeśli chce się tego uniknąć należy iniekcje przeprowadzać nad najniższym fałdem, który będzie powstawał w momencie, gdy uniesie się brwi. Przy niskim czole lepiej ograniczyć zakres wykonywania zabiegu. Jeszcze jeden niekorzystny efekt to uniesienie bocznych części brwi przy porażeniu bocznych części mięśnia czołowego. Można to zminimalizować jeśli będzie się wstrzykiwać niewielkie dawki w pasma mięśnia czołowego.
Kurze łapki
Zmarszczki, które powstają w okolicy kątów oczu to tak zwane kurze łapki, które można zmniejszyć, jeśli będzie się podawać botoks w boczną część mięśnia okrężnego oka. Powikłania jakie mogą się pojawić w takiej okolicy to wybroczyny, podwójne widzenie, ektropion czy też opadanie bocznej części powieki dolnej a także asymetryczny uśmiech co może pojawić się w momencie, gdy będzie występowało porażenie mięśnia jarzmowego większego. Tutaj kluczowa będzie technika wstrzykiwania, tak by w ten sposób ograniczyć możliwość pojawienia się powikłań. W przypadku zabiegów w okolicach oczodołów trzeba także pamiętać, że mogą się pojawić pewne zaburzenia, gdy chodzi o wydzielanie łez. Dlatego czasami trzeba będzie zrezygnować z soczewek i zacząć nawilżać oczy przy pomocy kropli.
Zmarszczki okolicy ust
Jeśli chce się używać botoks przy korekcji ust trzeba będzie zachować wyjątkową ostrożność. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której iniekcja będzie w za dużych dawkach może się okazać, że pojawią się powikłania i asymetryczny uśmiech. Może się także pojawić problem z przygryzaniem śluzówki policzków czy też niedomykaniem ust z wtórnym ślinieniem. Inne powikłania pojawiają się także w momencie, gdy będzie chciało się obniżyć kąt ust, by unieś je nieco. Tutaj trzeba więc zachowywać wyjątkową ostrożność i stosować minimalne dawki toksyny, gdy wykonuje się zabiegi przy dolnej części twarzy. Trzeba także pomyśleć czy nie lepiej będzie wykorzystywać jakie inne metody, które daje nam również dermatologia estetyczna.
Szyja
Korekcja zmarszczek poprzecznych na skórze szyi i fałdów pionowych będzie wymagać zastosowania nieco większych dawek toksyny niż te, które stosuje się w trakcie realizowanie zabiegu na twarzy. Jednak i powikłania mogą być silniejsze. Trzeba pamiętać, by nie podawać w okolicach kratni toksyny i nie przekraczać dawki, ponieważ może to spowodować przykre dolegliwości w postaci wiotkości karku a także chrypki oraz problemów z połykaniem.
Infekcje
W przypadku takich zabiegów mogą się pojawiać opryszczki, dlatego trzeba tutaj zastosować specjalną profilaktykę, dzięki której będzie można tego unikać. Przy naruszeniu ciągłości skóry zawsze można wprowadzić jakąś bakterię. Dlatego mimo tego, że są to proste zabiegi zawsze trzeba pamiętać o tym, że zasady aseptyki oraz antyseptyki musza być zachowywane.
Reakcje nadwrażliwości
Wszystkie wypełniacze, które są stosowane to niestety produkty obce dla naszego organizmu i mogą powodować również pojawienie się różnych zanieczyszczeń, dlatego niekiedy będą problemy z nadwrażliwością. W praktyce jednak jakieś sytuacje związane z wstrząsami anafilaktycznymi są jednak bardzo rzadkie i może się pojawić problem z miejscowym odczynem skóry czy obrzękiem naczynioruchowym. Jeśli chodzi o kwas hialuronowy odczyny nadwrażliwości wczesne oraz opóźnione będą występować w niecałym procencie wszystkich zabiegów. Zawsze jednak przed zabiegiem warto wykonać testy, które określą jakie ryzyko w danym przypadku występuję i których problemów można się obawiać.
Preparaty ulegające biodegradacji:
- Tłuszcz autologiczny– po iniekcji własnej tkanki tłuszczowej może nawet dojść do przerostu ostrzykiwanej okolicy ciała. Pojawić się mogą tłuszczaki. Nie obserwuje się jednak reakcji ziarniniakowych.
- Kolagen bydlęcy i wieprzowy (Zyderm, Zyplast, Evolance) Można tutaj mówić o dwóch typach reakcji. Pierwsza to naciek zapalny, który składa się z neutrofili, limfocytów oraz histiocytów oraz eozynofilii.
- Kolagen ludzki (Cosmoderm , Cosmoplast) To materiał pochodzenia własnego bądź też uzyskiwany w ramach inżynierii biologicznej z ludzkich fibroblastów, może niekiedy powodować ziarniniakowe reakcje w postaci nacieków przy masach implantu.
- Kwas hialuronowy– HA (Surgiderm, Restylane)- glikozoaminoglikan, to kolejny naturalny składnik, który jest częścią macierzy międzykomórkowej w tkance łącznej. Preparaty z kwasu poza powikłaniami wczesnymi czasami mogą powodować, że pojawi się ziarnina typu ciała obcego, mogą się pojawiać z tym pewne nacieki.
- Kwas polimlekowy (Sculptra, New- Fill). Polimer kwasu mlekowego, który powstaje przez proces fermetacji dekstrozy kukurydzianej. Producent twierdzi, że będzie ulegał degradacji w ciągu trzech lat stosowany jest do leczenia lipoatrofii oraz w przebiegu AIDS. Reakcje występują najczęściej w momencie, gdy będzie powierzchowne podanie preparatu albo będzie podany przy zastosowaniu zbyt małego rozcieńczenia.
- Hydroksyapatyt wapnia (Athlean, kryształy mineralne o średnicy od 25-45 µm zawieszone w żelu karboksymetylocelulozy), jest przeznaczony do tego, by go wstrzykiwać nieco głębiej pod skórę właściwą, gdzie stanie się rusztowaniem dla fibroblastów. Odczyn polega na stworzeniu nacieku zapalnego z komórkami olbrzymimi wokół kryształów preparatu.
Preparaty nie ulegające biodegradacji
- Silikon (długie polimery dimetylosiloksanu). Bardzo rzadko mówi się tutaj o reakcjach alergicznych. Najczęściej uważa się, że powikłania związane są z tym, że w preparacie, który będzie używany znajdują się jakieś zanieczyszczenia, albo też została użyta błędna technika podawania. W związku z tym mogą się pojawić pewne niedoskonałości. Silikon jest trwałym preparatem, który na stałe zostanie w skórze, dlatego nie tylko efekty będą trwałe, ale także powikłania, które nawet po latach mogą się ujawnić.
- Polimetylometakrylan z kolagenem bydlęcym (Artecol, Artefil). Przed wstrzyknięciem musi być wykonana odpowiednia próba skórna. Często pojawiają się bowiem ostre reakcje, także o późnym charakterze, dlatego trzeba dobrze sprawdzić stan skóry i reakcje nim wprowadzi się ten preparat do użycia.
- Polimetylometakrylan w kwasie hialuronowym (Dermalive) tutaj efekty uboczne w formie guzków mogą się pojawić po 6 miesiącach od zabiegu. Obraz jest podobny jak przy poprzednim preparacie. Częste powikłania sprawiają, że z preparatu obecnie się rezygnuje.
- Poliakrylamid (Aquamid, Outline, Evolution). Typowe powikłania jakie mogą się pojawić to ziarniaki ciała obcego, które będą otaczać złogi wypełniacza. Może prowadzić do uszkodzeń w zakresie komórek nerwowych.
Wydaje się więc, że najważniejszą kwestią będzie zawsze odpowiednie dobranie preparatu do pacjenta a także wybranie techniki wstrzykiwania z dopasowaniem idealnej dla danej osoby dawki. Właśnie z tego powodu takimi zabiegami powinni się zajmować jedynie dobrze przygotowani do tego specjaliści, którzy posiadają ku temu odpowiednią widzę. Wybieranie niewłaściwych, promocyjnych zabiegów wykonywanych nie przez lekarzy najczęściej prowadzi właśnie do poważnych powikłań, z którymi trudno sobie poradzić i które mogą długi czas się utrzymywać.
Może to Ci się spodoba
Kobiety powinny zadbać najpierw o swoją psychikę, a dopiero potem o urodę
Zdaniem Krzysztofa Gojdzia zabiegi medycyny estetycznej nie pomogą paniom, które nie kochają siebie. O tym, jak dbać o siebie zarówno w zakresie zabiegów i diety, jak i dobrego samopoczucia, lekarz zamierza pisać na założonym niedawno blogu.
W spa odpoczywam i myślę, co chcę w swoim życiu dalej robić
Lekarz chętnie korzysta z zabiegów relaksacyjnych w spa. Poddaje im się głównie podczas zawodowych podróży do Tajlandii. Gospodarz „Niezwykłych przypadków medycznych” twierdzi, że jest to dla niego okazja do skupienia się na swoich
Groźne nowotwory krwi są w Polsce zbyt późno rozpoznawane
Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to grupa chorób nowotworowych charakteryzujących się zaburzeniem funkcjonowania szpiku kostnego i krwi. Niektóre typy MDS przebiegają łagodnie i są łatwe w leczeniu, ale inne mają przebieg ostry i mogą skutkować śmiercią
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!