Jak skutecznie radzić sobie z rozstępami?

Jak skutecznie radzić sobie z rozstępami?

Rozstępy zaliczają się do największych i najczęściej występujących zmartwień dla każdej kobiety, która tylko chce skutecznie dbać o wygląd swojej skóry. Mają postać niewielkich zmian, które objawiają się w pomarszczonej, niezbyt estetycznej skórze. Najczęściej nie towarzyszą im żadne nieprzyjemne odczucia, choć niekiedy powodują ból, pieczenie lub swędzenie. W zdecydowanej większości przypadków nie są one jednak na tyle dokuczliwe, abyśmy zwracali na nie większą uwagę. Jedynym problemem jest estetyka, szczególnie jeśli rozstępy pojawiają się w dobrze widocznych miejscach – wówczas mogą całkowicie psuć atrakcyjny wygląd całego ciała.

Aby poznać metody skutecznej walki z rozstępami należy najpierw dowiedzieć się, czym tak w ogóle one są. Do takich zmian dochodzi na poziomie skóry właściwej. Wynikają one z upośledzenia fibroblastów, czyli komórek, które odpowiadają za produkowanie dwóch ważnych rodzajów białka: kolagenu i elastyny. Kiedy w skórze zaczyna brakować tych składników, znacznemu pogorszeniu ulega jej elastyczność i ujędrnienie. Dochodzi wówczas do takich zmian.

Istnieje wiele sposobów na skuteczne leczenie rozstępów. Jednym z nich są zabiegi laserowe, w których wykorzystywane są specjalne lasery CO2. W czasie zabiegu poszczególne komórki skóry ulegają uszkodzeniu, ale w sposób całkowicie kontrolowany. Sprawia to, że głębsze warstwy skóry zostają pobudzone do bardziej intensywnej regeneracji i wzmożonej produkcji kolagenu oraz elastyny, lecząc w ten sposób wiele zmian. W taki sposób można skutecznie uporać się nie tylko z rozstępami, ale również cellulitem czy zmarszczkami – uniwersalność i efektywność takiego zabiegu sprawia, że cieszy się on w medycynie estetycznej wielką popularnością. Laser jest rzecz jasna skonstruowany w taki sposób, aby jego wiązka docierała jedynie do głębszych warstw skóry, tam, gdzie potrzebujemy jego działania. Nie powoduje on oparzeń skórnych, a cały zabieg jest w stu procentach bezpieczny i bezbolesny. Chyba jedyną jego wadą jest fakt, że efekty nie są tu widoczne od razu. Skóra musi zagoić się po uszkodzeniu jej komórek i w odpowiedni sposób zregenerować, przez co wszystkie jej defekty znikają niekiedy nawet po kilku tygodniach. Warto pamiętać również o tym, że efekty nie są trwałe. Skóra wymaga ciągłej pielęgnacji i odpowiedniego dbania o jej zdrowie. Jeśli troszczymy się o nią we właściwy sposób, to efekty zabiegu będą utrzymywały się przez około rok.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem tego problemu jest mikrodermabrazja. Jest to zabieg znacznie poprawiający krążenie w skórze i pobudzający ją do produkcji kolagenu oraz elastyny. Jest w nim stosowane specjalnie do tego stworzone urządzenie, które złuszcza naskórnej i wysysa stare komórki skóry. Zabieg jest dość szybki oraz całkowicie bezbolesny. Po jego wykonaniu od razu można wrócić do zwykłych obowiązków, a efekty są widoczne natychmiast.

Następną propozycją jest tutaj mezoterapia, zabieg powszechnie stosowany od wielu dekad. Wykorzystuje się go nie tylko na potrzeby medycyny estetycznej, bowiem sprawdza się również w leczeniu poważniejszych schorzeń skóry. Dawniej korzystano z niego również do leczenia innych chorób, takich jak migreny czy dolegliwości dotykające drogi oddechowe. Jego przebieg jest bardzo prosty – mówiąc w skrócie, polega on na wstrzyknięciu określonej substancji do wybranej warstwy skóry. W medycynie estetycznej zdobył on uznanie mniej więcej w latach 70 ubiegłego wieku, i od tego czasu stale cieszy się wielką popularnością. W przypadku rozstępów, do uszkodzonych komórek wstrzykuje się specjalne substancje lecznicze, które niwelują wszystkie nieprawidłowości i przywracają odpowiednią produkcję kolagenu. Również w tym przypadku efekty wykonania zabiegu są widoczne od razu.

sasa

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi można łączyć z innymi, których celem jest poprawa stanu zdrowia skóry – najlepszą propozycją są tu oczyszczające peelingi. Istnieją również inne sposoby leczenia rozstępów, choć nieco mniej popularne. Całkiem często sięga się na przykład po leczenie farmakologiczne; istnieją specjalne leki które wpływają na produkcję wymienionych wyżej białek w skórze. Należy również pamiętać, że rozstępy bardzo często wynikają z naszych własnych zaniedbań, przez co takie zabiegi mogą leczyć jedynie objawy – my natomiast musimy dotrzeć do przyczyn problemu. Odpowiedni styl życia, zdrowa – bogata w witaminy – dieta i regularna pielęgnacja skóry to w tym przypadku niezwykle ważne kwestie. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się u nas takich zmian.

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem Kliniki Murano w Warszawie: www.klinikamurano.com

Previous Przełom w badaniach chorób odkleszczowych
Next Udział w show „Azja Express” bardzo nas z Radkiem zbliżył

Może to Ci się spodoba

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 bardziej niż w innych krajach narażeni na groźne powikłania

W Polsce co roku wykonuje się blisko 15 tys. amputacji kończyny z powodu stopy cukrzycowej, 3,5 tysiąca diabetyków jest dializowanych z powodu niewydolności nerek. Powikłania te można ograniczyć poprzez stosowanie analogów insulin

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Kultowa marka wegańskich kosmetyków do makijażu Kat Von D od września w Polsce

Fioletowe powieki i zielone usta – intensywne, niecodzienne kolory makijażu pozwalają na odważne wyrażanie własnego stylu i osobowości. Mocno napigmentowane kosmetyki do makijażu, zapewniające jego trwałość przez wiele godzin to znak rozpoznawczy amerykańskiej

Zdrowie i Uroda 0 Comments

Coraz więcej Polaków choruje na nowotwory skóry

Nowotwory skóry są coraz częstsze i dotykają coraz młodsze osoby. Rocznie na czerniaka zapada ok. 3,5 tys. Polaków, czyli trzykrotnie więcej niż 20 lat temu, natomiast na raka podstawnokomórkowego ok. 8,5

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź