Stawki ryczałtu w PIT-28
Przychody wykazywane przez podatników w rocznej deklaracji rozliczeniowej PIT-28 mogą być opodatkowane różnymi stawkami podatku zryczałtowanego w zależności od rodzaju działalności. Ryczałt nalicza się od przychodów z działalności niepomniejszonych o koszty tej działalności według odpowiednich stawek, przypisanych przez ustawodawcę d rodzaju działalności.
Wysokość stawki ryczałtu w zależności od rodzaju działalności
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązujące do rozliczenia PIT- 28 za 2016 rok są zróżnicowane od 20 % do 2% i wynoszą: 20 %, 17 %, 8,5 %, 5,5 %, 3% i 2%. Możliwe jest obliczanie podatku ryczałtowego według jednej z powyższych stawek. Jeśli jednak przedsiębiorca w swojej działalności uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu różnymi stawkami, ryczałt od przychodów ustala oddzielnie dla tych przychodów według przewidzianych dla nich ustawą wysokości stawek.
Aby możliwe było przyporządkowanie przychodów do danego rodzaju działalności i obliczenie podatku w zeznaniu rocznym PIT 28 według właściwej stawki, przedsiębiorca powinien wspierać się w trakcie roku prowadzeniem odpowiedniej ewidencji przychodów.
Przykładowo :
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:
20% stawka ryczałtu dotyczy przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej osobiście, wyłącznie na rzecz osób fizycznych przez:
- lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii,
- techników dentystycznych,
- felczerów, położne, pielęgniarki,
- tłumaczy,
- nauczycieli korepetytorów w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.
17% stawka dotyczy działalności gospodarczej w zakresie:
- usług parkingowych, hotelarskich, oprogramowania, fotograficznch,
- reprodukcji komputerowych nośników informacji, doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, obsługi centrali radio-taxi,
- pośrednictwa w handlu hurtowym, w sprzedaży hurtowej pojazdów mechanicznych oraz części i akcesoriów do nich, w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich, organizacji wyjazdów turystycznych
8,5% stawka stosowana jest w przypadku:
- działalności usługowych, w tym niektórych gastronomicznych,
- wytwarzania przedmiotów (wyrobów) z materiałów powierzonych
- prowizji ze sprzedaży komisowej, dla kolportera prasy
- najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy
- wypożyczania artykułów użytku osobistego i domowego.
- konserwacji i naprawy maszyn biurowych, księgujących i liczących,
- prowadzenia przedszkoli,
- zwalczanie pożarów i zapobiegania pożarom,
- usług związanych z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi.
5,5% stawką objęte są przychody:
- z prowadzenia działalności wytwórczej,
- z robót budowlanych lub z przewozu ładunków taborem samochodowym
- prowizje z działalności handlowej w zakresie sprzedaży: jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaków opłaty skarbowej, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów.
3% stawka obejmuje przychody z:
- działalności gastronomicznych, usługowych w zakresie handlu działalności rybaków morskich i zalewowych w sprzedających ryby i inne surowce z własnych połowów, odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (poza nieruchomościami), usług związanych z produkcją zwierzęcą (z wyjątkiem usług weterynaryjnych), a także:
- niektóre dotacje i subwencje,odsetki od środków na rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, umorzone lub przedawnione zobowiązania, świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia,wynagrodzenie płatników.
2% stawka stosowana jest:
- przy naliczaniu ryczałtu od sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu ( art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r, art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Proporcjonalne odliczenie ulg podatkowych
Ryczałtowcom przysługuje prawo do większości im ulg i odliczeń podatkowych z jakich korzystają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.Od przychodu nie mogą odliczyć jedynie ulgi na działalność badawczo rozwojową. Mogą natomiast dokonać odliczeń z tytułu darowizny na cele kultu religijnego i cele pożytku publicznego, wydatków na użytkowanie internetu, z tytułu honorowego oddania krwi, ulgi rehabilitacyjnej, wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE i nabytych wcześniej ulg mieszkaniowych. Od przychodu ryczałtowca odlicza się też skladki na ubezpieczenie społeczne,
Jeśli ryczałtowiec korzysta w PIT-28 z ulg i odliczeń, a ryczałt opłaca według kilku stawek, to odliczeń powinien dokonywać proporcjonalnie do przychodów w poszczególnych stawkach. Proporcja polega na odliczeniu przysługujących podatnikowi ulg podatkowych od przychodów opodatkowanych różnymi stawkami w takim udziale procentowym, w jakim przychód objęty daną stawką pozostaje w sumie przychodów.
Natomiast dla przekazania 1% dla organizacji pożytku publicznego czy odliczenia składki zdrowotnej nie ma znaczenie opodatkowanie różnymi stawkami ryczałtu, poniewaz odliczenia te są dokonywane od podatku, a nie od przychodu. Odliczenia dokonuje się od łącznej kwoty podatku.
Może to Ci się spodoba
Anna Prus dostała rolę w hollywoodzkim filmie. Ćwiczy angielski i trenuje sztuki walki
Aktorka zagra jedną z głównych ról w hollywoodzkiej produkcji „Operation Redemption”. Jej partnerem będzie znany francuski aktor Saïd Taghmaoui. Aktorka pracuje obecnie z native speakerem nad amerykańskim akcentem, wkrótce rozpocznie też treningi sztuk
Aleksandra Woźniak prowadzi rozmowy z producentami na temat roli w niemieckim filmie
Aktorka marzy o zagraniu w niemieckim filmie. Rok temu dostała taką propozycję, musiała ją jednak odrzucić ze względu na inne zobowiązania zawodowe. Obecnie prowadzi jednak kolejne rozmowy z niemieckimi producentami. Aleksandra Woźniak pracuje
12 zadań które możesz zautomatyzować w swojej firmie
Automatyzacja w małych firmach: Korzyści Jakie są korzyści z automatyzacji dla biznesu? Powtarzalne procedury. Firma jest bardziej odporna na zmiany kadrowe. Nie ma trzęsienia ziemi, gdy zatrudniasz kogoś nowego lub
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!