Zależność między dietą a nastrojem. Czy istnieje związek?
Co dieta ma wspólnego z depresją? Okazuje się, że bardzo dużo!
Coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń psychicznych. Zła dieta, szybkie tempo życia, a także brak ruchu i odpoczynku to czynniki, które mogą sprawić, że nasze samopoczucie nie będzie najlepsze. Jak można zadbać o swój nastrój na co dzień.
Co wspólnego mają jelita i zdrowie psychiczne?
Na mechanizmy neurologiczne w naszym organizmie mają wpływ bakterie jelitowe. Ponieważ nerw błędny łączy mózg i jelita, jest to bezpośrednie połączenie między nimi. Nerw ten jest najdłuższym i najbardziej rozległym nerwem w ludzkim ciele. Łatwo jest czuć się źle, jeśli Twój układ trawienny jest nieszczelny lub flora jelitowa słaba.
Jelita są miejscem, gdzie zaczyna się zdrowie!
Ważne jest, aby wspomnieć o serotoninie, gdy mówimy o depresji. Hormon ten ma znaczący wpływ na nasz nastrój. Osoby, którym brakuje tego hormonu doświadczają długotrwałego smutku, niskiego progu bólu, lęków, kompulsywnych natręctw, depresji i skłonności do agresji. Jak to się ma do jelit. Tylko 5 procent tego hormonu jest wytwarzane przez neurony splotów nerwowych, a reszta pochodzi z jelit. Nic dziwnego, że to, co jemy, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Żywność, która wpływa na zachowanie
Spożywanie przetworzonej żywności, która jest pełna sztucznych konserwantów i dodatków, nie jest dla Ciebie dobre. Wiele barwników dodawanych do słodyczy czy napojów ma działanie pobudzające. To one są głównym powodem naszych wahań nastroju, agresywnych zachowań i złego samopoczucia.
- Tetrakaina (E102, z oranżady)
- Żółcień pomarańczowa (E110) można znaleźć w gumach do żucia, żelkach i galaretkach.
- Azorubina (E122), czerwony barwnik występujący w deserach mlecznych i gotowych puddingach, jest również dostępna.
- benzoesan sodu (E211),
- siarczyny (E220 – E228)
- glutaminian monosodowy (E261).
Więcej porad zdrowotnych i artykułów na temat zdrowia znajdziesz na https://pieknazawsze.pl/
Co jeść, aby się uszczęśliwić?
Produkty o wysokiej zawartości tryptofanu są niezbędne dla osób cierpiących na smutek i obniżony nastrój. Aminokwas ten jest niezbędny do syntezy serotoniny. Dlatego w jadłospisie powinny znaleźć się:
- Produkty pełnoziarniste
- Ryby (np. halibut),
- nasiona słonecznika i dyni
- suszone daktyle
- banany,
- awokado,
Witamina B6 (pirydoksyna), ma również wpływ na nastrój. Niedobór witaminy B6 (pirydoksyny) może prowadzić do zaburzeń ze strony układu nerwowego, w tym pogorszenia nastroju, problemów z pamięcią i depresji, a także drażliwości i opóźnienia umysłowego u dzieci.
Witamina B6 znajduje się w wielu produktach spożywczych, m.in. w kaszy gryczanej, kaszach i mięsach (indyk, wieprzowina), kiełkach, papryce, pomidorach, grochu, kapuście, owocach cytrusowych, szpinaku.
Dobre tłuszcze sprzyjają szczęściu!
Kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-3, takie jak dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA), odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Poprawiają one przepływ krwi do mózgu i zwiększają jego zaopatrzenie w składniki odżywcze i tlen.
Badania w laboratorium wykazały, że pacjenci cierpiący na depresję mają niższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 w mózgu i osoczu. Sugeruje to, że mogą one znacząco poprawić nastrój.
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne zaleca osobom cierpiącym na depresję suplementację omega-3 w ilości co najmniej 1 g/d EPA+DHA, jako dodatek do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych.
Kwasy omega-3 można pozyskać z orzechów, migdałów i pestek dyni, a także ryb (zwłaszcza makreli i śledzi), owoców morza oraz nasion lnu. Występują też obficie w oleju lnianym, dobrej jakości olejach rzepakowych.
Niedobór selenu również może powodować depresję. Pierwiastek ten znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w brokułach, cebuli i czosnku, pełnoziarnistych produktach zbożowych i kiełkach pszenicy, a także w rybach i owocach morza, białkach jaj i orzechach brazylijskich.
Witamina D – Czy naprawdę musisz ją suplementować?
Witamina D3 jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Jeśli poziom witaminy D3 jest zbyt niski, może to prowadzić do zaburzeń nastroju, depresji sezonowej i zespołów otępiennych.
Zaburzenia w funkcjonowaniu układów nerwowych mogą być również spowodowane nieprawidłowościami w stężeniu wapnia, chromu i cynku.
Niedobór cynku może prowadzić do zaburzeń koncentracji i trudności w nauce. Z analizy wyników badań wynika, że niedostateczna ilość tego pierwiastka może prowadzić do zachowań agresywnych, szczególnie u mężczyzn.
Aktywność fizyczna zapobiega depresji
Aktywność fizyczna to doskonały sposób na poprawę nastroju. Ćwiczenia zwiększają poziom endorfin, serotoniny i zadowolenia. Podnosi również samoocenę i poczucie własnej wartości. Sport może również przynieść satysfakcję, odpręża i pomaga pozbyć się napięcia, które nagromadziło się w ciągu dnia.
Warto poświęcić kilka minut każdego dnia na spacer, jazdę na rowerze czy rolkach. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią dla siebie aktywność. Inną opcją są ćwiczenia grupowe. Te aktywne spotkania mogą być niezwykle pomocne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu depresji.
Dzisiejszy świat wiele od nas wymaga. Oczekuje się od nas, że będziemy wspaniałymi rodzicami, opiekunami i pracownikami. Każdego dnia wykonujemy mnóstwo pracy, która obciąża nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Psychologowie ostrzegają, że łatwo jest czuć się bezradnym i smutnym, ponieważ widzą, że każdego roku pracuje coraz więcej osób. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia. Możesz odnieść sukces małymi krokami.
Może to Ci się spodoba
Artroskopia pozwala na rekonstrukcję większości stawów i szybki powrót pacjenta do sprawności
Zabieg artroskopii jest mało inwazyjny i bardzo bezpieczny. Polega na wprowadzeniu endoskopu przez milimetrowe nacięcie w okolicy operowanego stawu. Po dokładnym zobrazowaniu stanu chorobowego za pomocą mikronarzędzi specjalista podejmuje działania lecznicze. Metoda ta
Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka osoby do 25 roku życia
Wiosną oczy narażone są na większą liczbę szkodliwych czynników – nie tylko na nadmierną ilość promieniowania UV, lecz także na alergeny, na przykład pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt czy kurz.
Puder mineralny i podkład. Jak nakładać i co robić?
Kosmetyki mineralne cieszą się niesłabnącą popularnością od kilku lat. Dlaczego je kochamy? Są bezpieczne dla skóry i nie zawierają konserwantów. Kosmetyki mineralne mogą być stosowane do pielęgnacji skóry lub do
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!